Recenze a doporučení

Skinners a Skinners 2.0 – porovnání a recenze

Pravděpodobně jste už někdy slyšeli o Skinners. Pokud ne, vůbec nevadí. V tomhle článku vám je trochu představím a zároveň porovnám dva modely, které jsou aktuálně k dispozici. Tak se na to pojďme podívat.

Co jsou Skinners?

Skinners jsou vlastně ponožkoboty, neboli zkrátka ponožky s podrážkou. Jedná se o určitý druh barefoot obuvi. Noha ve Skinners si zachovává svou přirozenou funkčnost a přizpůsobuje se krásně povrchu pod ní, čímž se chodidlo zároveň i krásně promasíruje. Ve Skinners si užijete pravou volnost pohybu a zjistíte, že je normální chodit i naboso a při tom mít nohu chráněnou. Můžete v nich beze strachu chodit i tam, kde byste naboso normálně nechodili (ostré kamení, sklo, včely a vosy už nebudou takový problém).

Mají unikátní vzhled, díky kterému se za vámi skutečně bude každý otáčet (vyzkoušeno v terénu). Jsou vyrobené bez jakýchkoliv lepidel a hlavně – jsou vyrobené v Česku.

Spodní vrstva má 3mm a je vyrobena z kvalitních švédských polymerů. Nejlepší na Skinners je, že je můžete jednoduše sbalit, dát do originálního sáčku a uložit do batohu bez toho, aby vám zabíraly místo. A protože jsou to ve své podstatě ponožky, můžete je dokonce i vyprat v pračce.

Uživatelská zkušenost

Dlouho jsem přemýšlela, jestli si Skinners pořídit. Já sama barefoot nenosím a prvně jsem se bála, že to bude prostě nepříjemné. Ale pak jsem se začala zajímat o volný pohyb v přírodě, o chodidla a došlo mi, že není lepší volby. A tak jsem získala první verzi Skinners, která vůbec byla k sehnání.

A jak jsem s nimi spokojená?

Už toho se mnou prošly mnoho. Od pocházení v kempu, až po několikakilometrové túry. Většinou je beru na trasy, kde vím, že bude minimum asfaltu. Zvládnou kamení, lesní pěšiny i nepěšiny, oranici i louky.

Měla jsem je už i na túře s těžkým batohem. Na Šumavě, dva dny, 2x 10km. Se vším si poradily na jedničku. Často se mě lidé ptají, jestli Skinners vydrží. A já říkám – vydrží. Jediný defekt, který jsme s manželem odhalili po cca dvou letech nošení byla popraskaná podrážka na jednom místě. V důsledku toho už do Skinners začalo trochu téct. Ale stalo se to skutečně až po dvou letech aktivního nošení. Samozřejmě ale hodně závisí na vaší váze a na povrchu, po kterém s nimi budete chodit.

Porovnání verzí

Aktuálně jsou dostupné klasické Skinenrs a nová verze Skinners 2.0. Obě verze vznikly díky KickStarter kampani a jak Skinners, tak Skinners 2.0 seženete na obchodu ElementStore.

Původní verze

 • je užší a trochu menší
 • má méně prodyšnou látku
 • má jiný barevný design – jsou žíhané černé, šedé a khaki, a pak jednolité modré a červené.

Nová verze 2.0

 • přichází v osmi barevných odstínech, které se mně osobně moc líbí – barvy na jedné Skinners různě přecházejí z tmavé do světlé.
 • jsou širší a o trochu větší (byla přidána jedna velikost navíc)
 • mají lepší, pružnější a prodyšnější látku
 • mají lepší pytlík (pevnější)
 • navíc mají vložku

A které si vybrat?

Šířka a velikost: Mám malou nohu – moje velikost boty je 36, někdy 37, a navíc ji mám hodně úzkou. Z toho důvodu mi jsou bohužel nové Skinners 2.0 o chlup větší, než by se mi líbilo. Původní mi ale sedí úplně přesně. Pokud tedy máte stejný problém a máte malou nohu, doporučuji možná spíše pořídit starou verzi. Ovšem je to velká škoda – z mnoha důvodů (viz níže). Proto jsem to nevzdala a zkoušela. Když ve Skinners nemám ponožku a když vyndám vložku, tak se noze nakonec přizpůsobí a ta větší velikost až tak nevadí. Rozhodně nejsou větší o tolik, abych se jich musela vzdávat.

Látka: Na prvních Skinners je látka na vrchu ne úplně prodyšná, ale zároveň pevnější, díky čemuž taky Skinners lépe drží na noze. Látka na nových je naopak nádherně prodyšná a příjemnější. Rozhodně je to za mě posun k lepšímu. I z toho důvodu nové Skinners 2.0 nosím raději.

Vložka: Vložku můžete použít ve chvíli, kdy povrch, po kterém jdete, je až moc nepříjemným, nebo třeba na jaře a na podzim moc studený. Vložka je fajn vymoženost – s ní se dá přejít i ten kus asfaltu, když po něm nutně musíte jít. Ale na druhou stranu, udržuje botě určitý tvar, který třeba právě menší a užší noze nemusí vyhovovat. Noha v něm více lítá.

Celkový dojem: Sečteno podtrženo, Skinners jsou super věc. Nemusíte se je bát vzít na túru s batohem, na procházku do lesa, dokonce ani do lodě, když budete sjíždět nějakou řeku. Největším benefitem ale je to, že díky nim krásně promasírujete chodidlo. A přesně to vaše chodidlo potřebuje. Kontakt s povrchem a přirozený volný pohyb. Určitě doporučuji pořízení, protože objevíte úplně jiný rozměr chůze. Já v těch svých nových nachodila už více jak 30km a ve starých už to ani nejsem schopná spočítat. Oboje přes to všechno stále a stále drží a slouží a věřím, že ještě dlouho držet budou.

Mladá dívka s duší umělce. Nadšenec. Milovnice tance, literární tvorby a přírody. Nepohrdne ani kvalitní kulturou, vážnou hudbou a dalšími podivnostmi. Třeba jako převlékání do kostýmů. Zkrátka zcela normální člověk!

2 komentáře

 • Boudicca

  Již delší dobu uvažuji o barefootech, dokonce jsem si i vybrala jedny elegantní baleríny, ale zároveň si říkám, že více bych je asi využila v přírodě než ve městě, kde je to samý asfalt. Skinners sice z doslechu znám, ale nikdy jsem o nich více nepřemýšlela. Po tvém článku se mi ale jeví jako super řešení, jak si barefoot vyzkoušet „nanečisto“, v klidu na procházkách v lese. Kdyby se mi neosvědčily, můžu je nechat jako náhradní snadno sbalitelné boty na cestování.

  Skinners 2.0 mají zatím jen v předprodeji a ty pěkné vínové už nejsou ani v předprodeji, to je škoda. Asi teda půjdu do jedničky, ať je stihnu vynosit už na jaře. Akorát mám dilema s velikostí – mám nohu 37,5. Šla bys spíše do XS, nebo S? Jak moc ta látka povolí? Děkuji. 🙂

  • Anděla Kubátová

   Ano. Souhlasím určitě s tím, že je lepší je nosit venku v přírodě, než na asfaltu. Tam by barefoot ani moc podle mého názoru přijít neměli, protože vlastně člověk pak chodí po rovném povrchu a to nedělá noze dobře.
   Také souhlasím, že Skinners jsou ideální variantou na „vyzkoušení“ barefoot. 🙂 Jinak… jedničkami určitě nic nezkazíš. A co se velikosti týče. Asi bych spíše volila S. Je to ale trochu na hraně…
   Možná doporučuji ještě poměřit cm – XS je na 22,6 – 24,1cm, na S je to 24,1 – 25,4cm. 🙂 Asi raději ještě poměř a pak se rozhodni. Ale ty Sinners se do dýlky moc nevytáhnou a bojím se, že XS by ti byly dost těsné. Mě jsou také tak akorát.

Zanechat Odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Share via
Copy link
Powered by Social Snap