Když pohyb léčí

Jak může pohyb léčit a proč je tak správné se hýbat?

Pohyb je lék a navíc o nás může mnohé prozradit. Pohyb je něco, co je nám tak strašně přirozené, že snad nic přirozenějšího neexistuje. Rodíme se v pohybu, chodíme, zvedáme se ze židle a navíc i vše v našem těle se neustále hýbe. A hýbe. Proto bychom se měli hýbat i mi. A přesně to je také důvod, proč dokáže pohyb i léčit. Jak konkrétně? Čtěte dále.

Pohyb jako zrcadlo duše

Co mě naučilo Waldorfské lyceum? Že teorie bez praxe nemá cenu. Co tím chci říct? Často se mě ptáte “A jak vlastně taková pohybová terapie funguje?” Přeneseno – jak vlastně může takový pohyb léčit?

Mimo to, že je pohyb, a převážně tanec, prostředkem vyjádření, pomáhá nám i pojmenovat a vizualizovat věci, které jsou jinak jen v naši mysli. Jednodušeji se nám pak daří s nimi pracovat, protože jsme si je skrze pohyb prožily. Tak říkajíc “prošly naším tělem”. Naše tělo už předem ví, co je špatně. A ukazuje nám to. Když jsme v křeči, když nás něco bolí – to vše jsou signály, které nám říkají, že bychom měli něco dělat. Ale i různé svévolné pohyby nám pomohou odhalit naše skryté, nevědomé, pocity a myšlenky.

Když vám někdo řekne: “i pád na hubu je pohyb vpřed” je to jen věta. Ale pohybová terapie nám opravdu umožní vzít žíněnku a učit se padat. To, když spadneme v reálu, budeme pak schopni přenést i do naši psychiky a strach ze zklamání a pádu bude rázem menší. Proč? Protože jsme se naučili padat.

To samé můžeme řešit v případě, když mluvíme o tom, že je „něco nahnuté.“ Zamyslete se. Jak se vám chodí ze strmého kopce? Špatně? Nebo s tím nemáte problém? Pokud ano, možná se bojíte riskovat, možná se bojíte udělat sebejistý krok, možná si nejste jisti sami sebou. Schválně. Analyzujte si to sami pro sebe. Pozorujte se.

Dnešní sdělení je zkrátka velice jednoduché. Sledujte se při svém pohybu. Vnímejte ho vědomě. A odhalíte mnohé o sobě samých. Já třeba vím, že se ráda pouštím do věcí střemhlav, ale pak mi často brzy dochází energie. A přesně tak to dělám na túrách. Neumím na nich šetřit síly. Když se to naučím tam, naučím se to i v životě.

Co o nás prozradí chůze?

Krásnou ukázkou toho, jak může pohyb reflektovat naši psychiku, je chůze. Už jen z toho, jak člověk jde, se dá poznat tak moc. Sledujete někdy styl své chůze? Představte si, že jdete sami, někde v přírodě. Jak jdete?

  • Jdete pomalu a rozvážně?
  • Jdete svižně?
  • Všímáte si svého okolí?

Zkuste si na tyto otázky odpovědět.

Pokud chodíte pomalu, poukazuje to na to, že si vše vychutnáváte. Jste rozvážní a přemýšliví. Pokud chodíte rychle, může to poukazovat na to, že se nebojíte vrhat do věcí střemhlav. Že jste rozhodní, ale někdy možná až moc akční a rychlí. Tak schválně. Jak chodíte vy?

Je krásné, jak i ten nejjednodušší pohybový aspekt může zrcadlit to, jací jsme.

– CVIČENÍ NA ZÁVĚR –

A jak se s tím dá pracovat? Zkuste vědomě styl své chůze změnit.

  • Zkuste jít pomalu, místo rychle. A sledujte, co se s vámi děje uvnitř. Jak se v tom cítíte? Cítíte nějaké změny?
  • Pak znovu přepněte na vaši rychlost a sledujte, jak se cítíte teď.
  • Nakonec porovnejte rozdíl.

O tom, proč je pohyb tak zásadní jsem také mluvila ve druhé epizodě mého podcastu Hýbaj, kterou si můžete poslechnout ZDE.

Mladá dívka s duší umělce. Nadšenec. Milovnice tance, literární tvorby a přírody. Nepohrdne ani kvalitní kulturou, vážnou hudbou a dalšími podivnostmi. Třeba jako převlékání do kostýmů. Zkrátka zcela normální člověk!

6 komentáře

Zanechat Odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Share via
Copy link
Powered by Social Snap